Kolonoskopia – wskazania, przygotowanie, przebieg


Nowoczesna proktologia a aktualne metody leczenia w Polsce.

Kolonoskopia – wskazania, przygotowanie, przebieg

Kolonoskopia to badanie jelita grubego przy użyciu miękkiego i giętkiego endoskopu o długości 130 – 200cm wprowadzonego przez odbyt. Może mieć zastosowanie diagnostyczne (ocena błony śluzowej jelita, pobranie wycinków do badań laboratoryjnych) lub terapeutyczne (wycięcie polipów, tamowanie krwotoków).

Głównymi wskazaniami do wykonania kolonoskopii są krwawienia z przewodu pokarmowego, występowanie takich objawów jak ból i parcie na stolec oraz biegunka i zaparcia utrzymujące się przez długi okres lub występujące na przemian. Badanie może być również formą kontroli po przeprowadzonych zabiegach operacyjnych lub oceny skuteczności leczenia farmakologicznego.

Przygotowanie do badania jest uciążliwe dla pacjenta, ponieważ należy dokładni oczyścić jelita. Tydzień przed badaniem należy przejść na lekką dietę oraz unikać produktów z pestkami i ziarnami, 3 dni wcześniej należy przejść na dietę płynną, a dzień przed rozpocząć oczyszczanie specjalnymi środkami.

Na początku badania pacjent leży na boku, a po wprowadzeniu endoskopu kładzie się na plecach. Badanie jest nieprzyjemne i może być bolesne, szczególnie w przypadku dużych zmian chorobowych w jelitach.