Stomia


Stomia to połączenie elementu układu pokarmowego ze skórą w celu umożliwienia wydalania w przypadku wyłączania z tej funkcji naturalnych organów.

Stomia

Stomia to połączenie elementu układu pokarmowego ze skórą w celu umożliwienia wydalania w przypadku wyłączania z tej funkcji naturalnych organów. Wyróżnia się 3 rodzaje stomii, a mianowicie: kolostomię (ujście jelita grubego), ileostomię (ujście jelita cienkiego) i urostomię (ujście moczowodów). Wszystkie połączenia mają swoje zakończenie na brzuchu pacjenta, gdzie mocowany jest również specjalny worek do zbierania wydalin.

Stomię stosuje się w przypadku choroby końcowego odcinka przewodu pokarmowego, która niesie konieczność usunięcia organu (odbytnicy, odbytu czy jelita grubego). W takim przypadku stomia musi być założona na stałe. Istnieje również możliwość wytworzenia stomii czasowej.

Dzieje się tak w przypadku perforacji jelita do momentu jego zespolenia czy leczenia ciężkiej niedrożności. Elementy układu pokarmowego są czasowo wyłączone z działania, aby przyspieszyć proces ich gojenia lub leczenia. Następnie stomię się usuwa, a narządy w powrotem podejmują swoje funkcje.

Stomia nie jest przeszkodą w życiu. Odpowiednie jej umiejscowienie i dobranie ubrania czyni ją niemal niewidoczną. Pacjenci nie muszą stosować żadnej specjalnej rzeczy. Muszę jedynie uważać na jedzenie złej jakości, które może powodować kłopotliwe biegunki.