Najczęściej występujące choroby proktologiczne


Nowoczesna proktologia a aktualne metody leczenia w Polsce.

Najczęściej występujące choroby proktologiczne

Hemoroidy to splot naczyń krwionośnych umiejscowionych w odbycie i pełniących funkcję „uszczelniaczy”. Schorzenie rozpoczyna się w przypadku wystąpienia krwawienia, stanów zapalnych lub zakrzepowych oraz wypadania. Najpowszechniejszym objawem jest ból podczas oddawania stolca i siedzenia.

Szczelina odbytu to podłużne pęknięcie ściany kanału odbytu, które najczęściej powstaje u osób w wieku 20-30 lat. Przyczyną jest uraz lub skumulowane mikrourazy, które są wynikiem częstych zaparć. Objawem jest silny ból podczas wypróżniania oraz po nim.

Ropień odbytu, czyli podskórne zgrubienie zlokalizowane w okolicy odbytu. Przyczyną jego powstawania jest zablokowanie ujścia gruczołów okołoodbytowych, brak odpływu śluzu i wzrost flory bakteryjnej prowadzący do uformowania ropnia.

Kłykciny kończyste to choroba wywoływana przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) przekazywana płciowo. Głównym objawem jest występowanie brodawek w różnych rozmiarach umiejscowionych w okolicy odbytu, narządów płciowych, a także błonie śluzowej jamy ustnej, gardła, w krtani i na wargach. Duże zmiany usuwa się chirurgicznie, małe maściami lub lekami. Na wirusa można się zaszczepić.